fbpx

Okradła 91-letnią oborniczankę

Oszustka okradła 91-letnią oboriczzankę podając się za pracownika Ośrodka Pomocy Rodzinie.

30 września w Obornikach kobieta podających się za pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach okradła seniorkę. Oszustka weszła do mieszkania pod pretekstem przeprowadzenia kontroli dotyczącej pracy opiekunek osób starszych. Apelujemy o nie wpuszczanie żadnych obcych osób do domu.
 
30 września br. oszustka okradła 91-letnią mieszkankę Obornik. W godzinach porannych do mieszkania seniorki zapukała kobieta podając się za pracownika  Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach. Swoją wizytę argumentowała tym, że przyszła przeprowadzić kontrolę dotyczącą pracy opiekunek osób starszych. W związku z powyższym oszustka poprosiła o możliwość sprawdzenia stanu czystości w szafkach kuchennych oraz pozostałych mebli znajdujących się na wyposażeniu mieszkania. Po opuszczeniu domu przez oszustkę seniorka zorientowała się, że z jej portfela zniknęły pieniądze.
Policjanci ustalili, że przestępstwa dokonała kobieta z wyglądu około 40 lat, brunetka, szczupłej budowy ciała.

Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby. Działając metodą tzw. „na wnuczka”, „inkasenta”, „ pracownika opieki społecznej” czy „pracownika wodociągów”, a nawet „ policjanta” oszukują najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie. Bazują na ich chorobie, wieku, słabym wzroku, trudności z poruszaniem, a nawet zwykłym dobrym sercu.
Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Bądźmy czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych, a przez telefon nie udzielajmy żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności.

Pamiętajmy aby stosować się do podstawowych zasad:
- nie wpuszczaj nieznanej osoby do swojego domu!
- nigdy nie pokazuj zawartości swojego portfela osobie nieznanej!
- jeśli masz wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika zweryfikuj czy dana instytucja wysłała go do twojego mieszkania, żądaj dokumentu i zanotuj dane lub zadzwoń na Policję!
- nigdy nie pokazuj nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujesz wartościowe rzeczy!
- jeśli przez telefon rozmawiasz z osobą podającą się za krewnego sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie!
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 112.