Przejdź do głównej treści


Rekultywacja jezior Budziszewskiego i Rogoźno

| MP | ECO newsy

W maju rozpoczęto prace rekultywacyjne Jeziora Budziszewskiego i Jeziora Rogoźno mające na celu zahamowanie rozwoju glonów i poprawę czystości wód. W ten sposób rozpoczął się 3 - letni program prac rekultywacyjnych opracowanych w konsultacji z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Władze samorządowe Rogoźna przy pomocy firmy Aerator oraz Instytutu Inżynierii Biosystemów UP w Poznaniu rozpoczęły działania za pomocą technologii inaktywacji biogenów w toni wodnej i na dopływach. Jak podają wykonawcy rekultywacji: „obecnie jeziora znajdują się w stanie mętnowodnym, nie mając praktycznie szans na samorekultywację. Duże nasilenie fitoplanktonu (w tym sinic) powoduje ograniczenie światła słonecznego docierającego do dna jeziora, co skutkuje brakiem roślinności zanurzonej, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu.”

Rozpoczęty proces to działanie wieloletnie. Wykonawcy chcą uzyskać efekt zwiększenia czystości wody, do takiego poziomu w którym będą mogły się normalnie rozwijać rośliny zanurzone stabilizujące procesy życiowe w jeziorze. Dużym problemem jest stały dopływ do jezior.

Wykonywany obecnie zabieg polega na wprowadzaniu do wody koagulantów z tlenem, czyli takich substancji, które wpływają na dezaktywowanie głównych pierwiastków szkodzących, hamujących rozwój roślinności, czyli azot i fosfor. Okres wiosenny to czas intensywnego uwalniania się znacznych ilości fosforu z osadów dennych i wiosennych zakwitów wody. Wykonany zabieg poprawić więc ma stan wody w okresie stopniowego nagrzewania się osadów dennych i zwiększonej ich aktywności chemicznej. Ma wpłynąć na utrzymanie niskiego poziomu fosforu i zwiększonego poziomu tlenu w warstwie przydennej wpływając na stworzenie warunków do rozwoju życia roślin.

Efekty pracy mogą być zauważalne dopiero w kolejnych latach, jednak po za prowadzonymi zabiegami stale trzeba ograniczać dopływ zanieczyszczeń do jezior Rogoźno i Budziszewskiego, na ten proceder mają wpływ wszyscy użytkownicy tego obszaru, nie tylko poprzez zanieczyszczanie cieków wodnych, ale i niekontrolowany zrzut zanieczyszczeń do gleby.

APELUJEMY więc do wszystkich użytkowników, osób posiadających swoje domki rekreacyjne znajdujących w całej zlewni jezior, abyście sprawdzili jak jest z waszymi instalacjami sanitarnymi, czy bezwiednie sami nie wpływacie na zanieczyszczenie gruntów, wody? Każdy mały krok ograniczający niekontrolowane zanieczyszczenie wody i gleby jest bardzo cennym działaniem, o wile cenniejszym niż przekazywanie pieniędzy np. na akcję jakiegoś pseudoekologicznego stowarzyszenia czy fundacji.

 

Źródła:

  • https://www.facebook.com/618923421546072/videos/1511829292255476/
  • https://miastozwizja.pl/sites/miasto.in.gitsystem.it/files/aeracja_mobilna_szczecinek.pdf
  • foto – facebook.com

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.