Przejdź do głównej treści


Jaki jest Twój stosunek do zabijania zwierząt?

| MP | ECO newsy

bambinizm

 

Rozmowa z dr inż. Anną Wierzbicką na tematy związane z zabijaniem dzikich zwierząt, również zwierząt chronionych.

Dla wielu ludzi zabijanie zwierząt, zwłaszcza dzikich kojarzy się z czymś złym, widzimy zaraz oczyma wyobraźni małą sarenkę i chcemy ja przytulić – MASZ TAK?  - to nazywa się bambinizm. Bajkowe wyobrażenie małej sarenki czy misia powoduje, że idealizujemy świat zwierzat, jednak tylko do momentu w którym nie przeszkadza nam on. Jak mów pani Anna Wierzbicka – pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Katedry Łowiectwa i Ochrony, przeprowadzono badania dotyczące wilków w odniesieniu pozytywnego podejścia w zależności od odległości w jakiej znajdują się one od domostw ludzkich. Oczywiście okazało się, że najlepiej jak one są ale co najmniej 10 kilometrów od ludzkich gospodarstw. A przecież wilki spotykamy w Puszczy Noteckiej, można je spotkać już niedaleko np. w okolicy Podlesia…

Zupełnie inne podejście do zabijania mają mieszkańcy wsi zajmujące się rolą i hodowlą zwierząt a zupełnie inne tzw. nowi mieszkańcy. Ci nowi sprzeciwiają się zabijaniu, dla tubylczej części społeczeństw wiejskich jest to normalne, przecież to oprócz swery zarobkowej to nierozłączny element przyrody, który jest calkowicie zrozumiały.

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego w naszym bezpośrednim otoczeniu jest coraz więcej kleszczy? Rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste. Kleszcze nie przemieszczają się, nie wędrują do parków, ogrodów działkowych, przydomowych ogródków, one dostają się tam w ogromnym stopniu dzięki dziko żyjącym zwierzętom, które często żyją w miejscach dla siebie tradycyjnych, bo kiedyś nie było tam ludzi a była polana, pole czy las – teraz jest człowiek...

Zachęcam do wysłuchania audycji z dr inż. Anną Wierzbicką:

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.