Przejdź do głównej treści


Jaki jest Twój stosunek do zabijania zwierząt?

| MP | ECO newsy

bambinizm

 

Rozmowa z dr inż. Anną Wierzbicką na tematy związane z zabijaniem dzikich zwierząt, również zwierząt chronionych.

Dla wielu ludzi zabijanie zwierząt, zwłaszcza dzikich kojarzy się z czymś złym, widzimy zaraz oczyma wyobraźni małą sarenkę i chcemy ja przytulić – MASZ TAK?  - to nazywa się bambinizm. Bajkowe wyobrażenie małej sarenki czy misia powoduje, że idealizujemy świat zwierzat, jednak tylko do momentu w którym nie przeszkadza nam on. Jak mów pani Anna Wierzbicka – pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Katedry Łowiectwa i Ochrony, przeprowadzono badania dotyczące wilków w odniesieniu pozytywnego podejścia w zależności od odległości w jakiej znajdują się one od domostw ludzkich. Oczywiście okazało się, że najlepiej jak one są ale co najmniej 10 kilometrów od ludzkich gospodarstw. A przecież wilki spotykamy w Puszczy Noteckiej, można je spotkać już niedaleko np. w okolicy Podlesia…

Zupełnie inne podejście do zabijania mają mieszkańcy wsi zajmujące się rolą i hodowlą zwierząt a zupełnie inne tzw. nowi mieszkańcy. Ci nowi sprzeciwiają się zabijaniu, dla tubylczej części społeczeństw wiejskich jest to normalne, przecież to oprócz swery zarobkowej to nierozłączny element przyrody, który jest calkowicie zrozumiały.

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego w naszym bezpośrednim otoczeniu jest coraz więcej kleszczy? Rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste. Kleszcze nie przemieszczają się, nie wędrują do parków, ogrodów działkowych, przydomowych ogródków, one dostają się tam w ogromnym stopniu dzięki dziko żyjącym zwierzętom, które często żyją w miejscach dla siebie tradycyjnych, bo kiedyś nie było tam ludzi a była polana, pole czy las – teraz jest człowiek...

Zachęcam do wysłuchania audycji z dr inż. Anną Wierzbicką:

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.