Przejdź do głównej treści


Puszczyk w kominie

| MP | ECO newsy

puszczyk1m

W piątek 6.11. doszło do nietypowej interwencji Straży Pożarnej w jednej z posesji w Rożnowie. Mieszkańcy potrzebowali pomocy, w ich kominie znajdował się  spory PTAK.

Na samym dnie komina znajdował się PUSZCZYK! Trudno sobie wyobrazić jak dokładnie dostała się tam sowa, bardzo ważna była reakcja domowników i szybkie oswobodzenie ptaka przez strażaków z opresji. Uratowanym puszczykiem zajął się weterynarz, po krótkiej obserwacji ma być wypuszczony na wolność.

Warto podziekować strażakom z OSP Rożnowo oraz PSP Oborniki za przeprowadzenie tej nietypowej akcji. Uratowanie puszczyka wymagało dużego zangażowania z ich strony.

Puszczyk to sowa będąca w Polsce pod ścisłą ochroną. Sowy bardzo trudno spotkać z uwagi na nocny tryb życia. Można domniemywać, że Puszczyk gniazduje w okolicy Rożnowa, możliwe, że w starym parku, ponieważ ten gatunek zazwyczaj szuka dziupli w starych drzewach głównie gatunków liściastych. Ale może też gniazdować w szczelinach starych budynków.

Puszczyki żywią się drobnymi gryzoniami ale nie pogardzą dżdżownicami, owadami. Jest to najczęściej spotykana w Europie sowa, co nie znaczy, że jej liczebność jest bardzo duża! Tym bardziej cennym jest uratowanie każdego osobnika!

Sowy osiedlają się w danym miejscu na wiele lat i przebywają tam cały rok. Piątkowe znalezisko świadczy o tym, że znalazły one dla siebie w Rożnowie odpowiednie warunki bytowania.

Być może część mieszkańców słyszała je nie wiedząc, że to ten ptak. Typowy głos samca to pohukiwanie, takie charakterystyczne długie "huuu", krótka przerwa, kilka urwanych, przyciszonych dźwięków "hu" i na sam koniec znów przeciągłe, dźwięczne "huuu". Samice czasami imitują samców, ale mają wtedy głos bardziej ochrypły i brzmią zawodząco. Standardowo samice kontaktują się wydając odgłos "kjuwik". Ten właśnie odgłos wpłynął na ludową nazwę puszczyka w niektórych regionach Polski, gdzie nazywa się go właśnie „kjuwik”.

PS. Dziękujemy właścicielom posesji w której uratowano puszczyka za odpowiednią reakcję.Zdjecia są własnościa wspomnianyych Państwa, dziękujemy za ich udostępnienie.

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.