Skip to main content

Warta. Dalej nic nie wiadomo!

| MP | ECO newsy

Zachęcamy do obejrzenia materiału opublikowanego przez WTK. Mija już tydzień a my ciągle wyławiamy śnięte ryby z Warty, pojawiają się już martwe ptaki.

Rozmówcami są  Z-ca Dyrektora Wojewódzkiego Inspektora Ochrony  Środowiska Hanna Kończal, Z-ca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznań Piotr Szczepanowski oraz z Polskiego Klubu Ekologicznego Jerzy Juszczyński.

Urzędnicy przedstawiają swoje opinie i generalnie tłumaczą się z swoich działań. Co ważne Z-ca Dyrektora WIOŚ potwierdziła, że wykonane badania sukcesywnie eliminują poszczególne substancje chemiczne mogące stanowić przyczynę obecnej katastrofy. Pani Kończak wyraziła opinie, że może to być substancja bardzo szybko rozpuszczająca się w wodzie, przez co trudna do ustalenia.

Pani Kończal odnosiła się do ataków na bierność WIOŚ, powiedziała,  że nieprawdą jest, że nic nie robią. Prowadzone jest postępowanie dwutorowe. Na obecnym etapie pani Kończal nie może podać szczegółów, ponieważ to są obecnie tylko domniemania. Na razie nie mamy sprawców zanieczyszczenia Warty, mamy sprawców zanieczyszczenia Cybiny.

W toku postepowania wyłączono spośród podejrzanych firmę Aquanet, to chyba w tej chwili jedyny konkret.

W całej sprawie trzeba pamiętać o jednym- to zanieczyszczenie wywołał CZŁOWIEK. To brak poszanowania przyrody doprowadził do obecnej sytuacji i jestem pewien, że wielu spośród obecnie głośno krzyczących osób na co dzień zapomina o środowisku. Jakiś przykład – przespacerujmy się brzegiem Warty, Wełny,  bez problemu odszukamy miejsca w których byli ludzi, często niestety wędkarze. Płynąc kajakiem ile razy widzieliście jakieś podejrzane rury, rurki. Szczególnie widać je latem gdy spada poziom wody.

Obecna sytuacja to wielki egzamin dla służb ekologicznych ale powinna to być również ogromna nauka dla całego SPOŁECZEŃSTWA!

Jeszcze jeden wątek odnośnie instytucji Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – zajrzałem na ich stronę www. Nie ma tutaj żadnej informacji o Warcie, o obecnej katastrofie. Ostatni news pochodzi z 26 lutego 2015, w zakładce Komunikaty mamy świeże informacje, ale o zanieczyszczeniu powietrza. To również o czymś świadczy.

wios poznan

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.