Przejdź do głównej treści


Warta. Dalej nic nie wiadomo!

| MP | ECO newsy

Zachęcamy do obejrzenia materiału opublikowanego przez WTK. Mija już tydzień a my ciągle wyławiamy śnięte ryby z Warty, pojawiają się już martwe ptaki.

Rozmówcami są  Z-ca Dyrektora Wojewódzkiego Inspektora Ochrony  Środowiska Hanna Kończal, Z-ca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznań Piotr Szczepanowski oraz z Polskiego Klubu Ekologicznego Jerzy Juszczyński.

Urzędnicy przedstawiają swoje opinie i generalnie tłumaczą się z swoich działań. Co ważne Z-ca Dyrektora WIOŚ potwierdziła, że wykonane badania sukcesywnie eliminują poszczególne substancje chemiczne mogące stanowić przyczynę obecnej katastrofy. Pani Kończak wyraziła opinie, że może to być substancja bardzo szybko rozpuszczająca się w wodzie, przez co trudna do ustalenia.

Pani Kończal odnosiła się do ataków na bierność WIOŚ, powiedziała,  że nieprawdą jest, że nic nie robią. Prowadzone jest postępowanie dwutorowe. Na obecnym etapie pani Kończal nie może podać szczegółów, ponieważ to są obecnie tylko domniemania. Na razie nie mamy sprawców zanieczyszczenia Warty, mamy sprawców zanieczyszczenia Cybiny.

W toku postepowania wyłączono spośród podejrzanych firmę Aquanet, to chyba w tej chwili jedyny konkret.

W całej sprawie trzeba pamiętać o jednym- to zanieczyszczenie wywołał CZŁOWIEK. To brak poszanowania przyrody doprowadził do obecnej sytuacji i jestem pewien, że wielu spośród obecnie głośno krzyczących osób na co dzień zapomina o środowisku. Jakiś przykład – przespacerujmy się brzegiem Warty, Wełny,  bez problemu odszukamy miejsca w których byli ludzi, często niestety wędkarze. Płynąc kajakiem ile razy widzieliście jakieś podejrzane rury, rurki. Szczególnie widać je latem gdy spada poziom wody.

Obecna sytuacja to wielki egzamin dla służb ekologicznych ale powinna to być również ogromna nauka dla całego SPOŁECZEŃSTWA!

Jeszcze jeden wątek odnośnie instytucji Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – zajrzałem na ich stronę www. Nie ma tutaj żadnej informacji o Warcie, o obecnej katastrofie. Ostatni news pochodzi z 26 lutego 2015, w zakładce Komunikaty mamy świeże informacje, ale o zanieczyszczeniu powietrza. To również o czymś świadczy.

wios poznan

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.