Przejdź do głównej treści


Tony śniętych ryb na brzegach Warty

| MP | ECO newsy

snieta ryba

Jesteśmy świadkami chyba największej katastrofy ekologicznej na rzece Warcie w ostatnich latach. Brak jest jednoznacznych informacji czym zanieczyszczono Wartę i kto to zrobił. Brak jest skoordynowanych działań związanych z oczyszczeniem Warty i utylizacją śniętych ryb.

Działająca na  Facebooku otwarta grupa „Zatruta Rzeka” publikuje kolejne tragiczne informacje nt. zatrucia Warty. Obecna sytuacja pokazuje jak kiepsko jesteśmy zorganizowani i jak bardzo mało obchodzi nasze społeczeństwo środowisko naturalne. Brak świadomości jest porażający.

Nie ma konkretnych wytycznych czy metody postępowania. Już powstały społeczne patrole zbierające z brzegu Warty śnięte ryby. Śnięte ryby zbierane są przez wędkarzy i członków  Poznańskiego Okręgu PZW.

Wszyscy liczą na to, że Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska jak najszybciej wyjaśni sprawę i wdroży odpowiednie postepowanie. Ale czy do tego dojdzie? Na wspomnianej grupie internauci informują o śniętych rybach nawet w Sierakowie!(czy może to ktoś potwierdzić?)

Nie ma jeszcze potwierdzonych przypadków, ale tak duża liczba śniętych ryb na pewno wpłynie na otoczenie Warty. Zagrożone są ptaki drapieżne i inne zwierzęta mięsożerne!

Foto i źródło informacji: https://www.facebook.com/groups/1014415008608971/

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.