Przejdź do głównej treści


Zatrucie Warty - nieznana substancja?!

| MP | ECO newsy

warta ryba foto: KPP Oborniki

Zatrucie Warty spowodowało śnięcie tysięcy ryb na odcinku od Poznania do okolic Stobnicy. W cieniu wyborów na naszym terenie doszło do  klęski ekologicznej.

Według tego co udało się nam ustalić zanieczyszczenie rzeki Warty rozpoczęło się od okolic Mostu Lecha w Poznaniu. Do zatrucia doszło w godzinach nocnych z 23 na 24 października. W niedzielę pobrano próbki do badania wody w Obornikach przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z Poznania oddział w Pile. Wstępne badania nie potwierdziły niskiej zawartość tlenu w wodzie czy obecności substancji ropopochodnych.

„Ogólny stan rzeki -  jak powiedział nam pan Józef Kosecki z WIOŚ w Pile -  jest dobry, zatrucie musiało nastąpić specyficzną substancją chemiczną. Pobór próbek wykonaliśmy w Obornikach przy ulicy Wodnej oraz w Kiszewie.Badania trwają, wyniki będą dostępne najszybciej we wtorek”.

WIOŚ w Poznaniu pobrał próbki już w sobotę, być może więc szybciej uda się dowiedzieć jaka substancja spowodowała katastrofę ekologiczną. Ponawiamy apel aby nie spożywać złowionych ryb oraz ryb leżących na brzegu rzeki. Prosimy zwrócić uwagę na zwierzęta, psy, koty aby nie dopuścić do zjedzenia przez nie śniętych ryb. 

foto: KPP Oborniki

Poniżej publikujemy infomacje z proflu FB Stowarzyszenia Aplaga:

 

 

Temat zatrucia Warty jest poważny. Aby zdać Wam sprawę z tego jak bardzo oto kilka zdjęć z dzisiejszego rejsu zaprzyjaź...

Posted by Aplaga - Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie on 25 październik 2015
Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.