Przejdź do głównej treści


Zatrucie Warty - nieznana substancja?!

| MP | ECO newsy

warta ryba foto: KPP Oborniki

Zatrucie Warty spowodowało śnięcie tysięcy ryb na odcinku od Poznania do okolic Stobnicy. W cieniu wyborów na naszym terenie doszło do  klęski ekologicznej.

Według tego co udało się nam ustalić zanieczyszczenie rzeki Warty rozpoczęło się od okolic Mostu Lecha w Poznaniu. Do zatrucia doszło w godzinach nocnych z 23 na 24 października. W niedzielę pobrano próbki do badania wody w Obornikach przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z Poznania oddział w Pile. Wstępne badania nie potwierdziły niskiej zawartość tlenu w wodzie czy obecności substancji ropopochodnych.

„Ogólny stan rzeki -  jak powiedział nam pan Józef Kosecki z WIOŚ w Pile -  jest dobry, zatrucie musiało nastąpić specyficzną substancją chemiczną. Pobór próbek wykonaliśmy w Obornikach przy ulicy Wodnej oraz w Kiszewie.Badania trwają, wyniki będą dostępne najszybciej we wtorek”.

WIOŚ w Poznaniu pobrał próbki już w sobotę, być może więc szybciej uda się dowiedzieć jaka substancja spowodowała katastrofę ekologiczną. Ponawiamy apel aby nie spożywać złowionych ryb oraz ryb leżących na brzegu rzeki. Prosimy zwrócić uwagę na zwierzęta, psy, koty aby nie dopuścić do zjedzenia przez nie śniętych ryb. 

foto: KPP Oborniki

Poniżej publikujemy infomacje z proflu FB Stowarzyszenia Aplaga:

 

 

Temat zatrucia Warty jest poważny. Aby zdać Wam sprawę z tego jak bardzo oto kilka zdjęć z dzisiejszego rejsu zaprzyjaź...

Posted by Aplaga - Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie on 25 październik 2015
Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.