Przejdź do głównej treści


Rozpoczyna się szczepienie lisów

| UM Oborniki | ECO newsy

Od 11 do 20 maja w gminie Oborniki planowane jest szczepienie lisów wolno żyjących. Przynęty zrzucone zostaną z samolotów na tereny lasów, pól, pastwisk i nieużytków.Szczepionka znajduje się w przynęcie o kształcie zielono-brązowej kostki (wymiary 3 cm x 3 cm). Kostek nie wolno dotykać.

Jeśli jednak przypadkowo zetkniemy się ze szczepionką, szczególnie w miejscach wrażliwych – dotkniemy rany, oczu, czy ust, niezbędne jest dokładne umycie danego miejsca. Konieczna jest wizyta u lekarza.Należy też w najbliższych dniach obserwować zwierzęta domowe, które mieszkają lub chodzą na spacery na tereny zrzutu. Jeśli zwierzę zje szczepionkę – niezbędna będzie wizyta u weterynarza. Psy nie powinny być puszczane luzem na terenach objętych zrzutem przez 3 tygodnie od czasu wyłożenia leku.

źródło UM Oborniki

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.