Skip to main content

film zrealizowany przez Nadleśnictwo Sieraków, Lasy Państwowe

Susza hydrologiczna na części powiatu nadal trwa

| Marcin | ECO newsy

Trwające opady wpłynęły na zmianę oceny suszy hydrologicznej w części naszego powiatu. Niestety spory obszar naszego regionu nadal cierpi na brak wody!

Niestety obecne ulewy na południu Polski nie wykluczają suszy na północy, jedno nie wyklucza drugiego. Kiedy na Dolnym Śląsku rozgrywają się tragedie i woda niszczy domy w Stroniu Śląskim, to ok. 350 km na północ występuje susza. Oczy całego kraju zwrócone są na takie miejscowości jak Stronie Śląskie, Kłodzko, Nysa. To wszystko pokazuje, jak bardzo jesteśmy bezbronni wobec natury mimo tak ogromnego postępu cywilizacyjnego.

Jeszcze kilka dni temu obszar zaliczany do zlewni Prosny, Wełny i Warty był zaliczany do obszarów z suszą hydrologiczną, tam sytuacja poprawiła się, Susza hydrologiczna odnotowana jest niestety nadal na większości obszaru naszego powiatu, w zlewni rzeki Wełny oraz zlewni rzeki Warty środkowej.

Padające obecnie deszcze pozwalają na uzupełnienie mocno uszczuplonych zasobów. W tym okresie powinniśmy poważnie podejść do retencjonowania wody, ponieważ opady deszczu prognozowane są tylko do poniedziałku.

szary kolor oznacza obszary z suszą hydrologiczną - źródło: pogodynka.pl


Naszym naturalnym sprzymierzeńcem, w walce o zatrzymanie wody jest las. Spełnia on ogromne zadanie na obszarach z podniesionymi poziomami wód, jak i tam, gdzie tej wody brakuje. W polskich lasach od ponad 30 lat prowadzone są prace związane z retencjonowaniem wód. Takie prace wykonują nadleśnictwa w górach, jak i na nizinach w naszej Puszczy Noteckiej.

zastawka zatrztrzymująca wodę w lesie - teren Puszczy Noteckiej / Nadleśnictwo Oborniki

Ogromna praca, wykonane zbiorniki retencyjne, przepusty, zastawki. Aby to wykonać, Lasy Państwowe uzyskiwały często dofinansowanie ze środków zewnętrznych, jednak całość organizacji, nadzór, utrzymanie w dużej mierze budowa tych urządzeń finansowana jest ze sprzedaży DREWNA!

zbiornik retencyjny na terenie Gór Izerskich / Nadleśnictwo Szklaska Poręba

Czym jest susza hydrologiczna? Jakie mamy rodzaje suszy?

Susza hydrologiczna to trzeci stopień suszy spotykany w Polsce, według następującej kolejności:

  1. susza atmosferyczna — oznacza brak lub znaczy niedobór opadów na danym terenie.
  2. susza glebowa/ rolnicza — jest drugą fazą suszy i bezpośrednią konsekwencją wydłużającej się suszy atmosferycznej. Mamy z nią do czynienia, gdy wilgotność gleby jest niedostateczna do zaspokojenia potrzeb np. roślin i prowadzenia normalnej gospodarki w rolnictwie. Stanowi ona poważne zagrożenie dla rolnictwa.
  3. susza hydrologiczna — niedobór zasobów wody w rzekach i jeziorach. Jej symptomami są niskie stany wody i przepływy. Dla celów opracowywania ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną wartością progową jest wartość SNQ, tj. średni niski przepływ z wielolecia.
  4. susza hydrogeologiczna — to niedobór wody w zasobach podziemnych.