Skip to main content


Co to ta dziwna nawłoć kanadyjska? W skrócie-szkodnik

| Marcin | ECO newsy

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.

Nawłoć kanadyjska pojawiła się w Polsce w okolicy XIX wieku i od południa cały czas przesuwa się na północ kraju. W naszej strefie klimatycznej roślina ta określana jest jako inwazyjna i coraz bardziej kolonizuje nasz kraj. Roślina ta budzi bardzo pozytywne emocje, piękne złote kwiaty kwitnące w drugiej połowie sierpnia do września. Kwiaty są atrakcyjne dla pszczelarzy, dając dodatkowy pożytek. W czym więc problem?

Po pierwsze w naszym kraju spotykamy trzy gatunki nawłoci, nasza rodzimą nawłoć pospolita i ta roślina jest jak najbardziej pożądana w naszym kraju. Kolejne to nawłoć kanadyjska i nawłoć późna – obie strasznie niebezpieczne dla naszych rodzimych roślin porastających łąki, pola, pobocza, zbocza, nieużytki – obecnie praktycznie wpycha się wszędzie! Roślina ta poprzez swoje kłącza i nasiona rozmnaża się, kolonizując zwartą grupą kolejne obszary. 

W czym problem – nawłoć zabija przy nasze rodzime, przepiękne rośliny polne, zapylacze!!!

Gatunki rodzime nie mają szans z takim gatunku, gdyż tak skutecznie wydziera i światło i składniki odżywcze z gleby. Nawłoć w znaczącym stopniu zmienia pH gleby oraz modyfikuje jej skład i w efekcie redukuje bioróżnorodność na zdobytym przez siebie terenie nawet o 90%.



Nawłoć kanadyjska niszczy bioróżnorodność, o której tak dużo ostatnio się mówi, choć głównie ten temat spychany jest do terenów leśnych, gdzie z bioróżnorodnością, w stosunku do pozostałych 70% kraju jest wręcz idealnie!

W aspekcie nawłoci podejmuje się również temat zapylaczy. Otóż nie jest wcale tak dobrze. Dzikie pszczoły i inne zapylacze „łąkowe” (np. motyle) niechętnie podlatują do nawłoci, wycofując się z miejsc zajmowanych przez nią. W przypadku pszczół miodnych sytuacja, wbrew rosnącej popularności miodu nawłociowego, również nie jest zbyt dobra.
Pożywka nawłociowa dla pszczół jest uboga, w rezultacie może osłabiać rodziny pszczele pracujące na tych roślinach.

Jak wspomniano powyżej, w Polsce można spotkać nawłoć późną, cechuje się ona podobnymi „właściwościami” jak kanadyjska. Ten duet skutecznie jest w stanie pozbawić nasz kraj bioróżnorodności, znacznie osłabić ekosystemy łąkowa polne i populacje zapylaczy.

Jako redakcja apelujemy do naszych włodarzy o inwentaryzację miejsc występowania nawłoci na naszym obszarze i przystąpienie do skutecznego zwalczania tego „szkodnika”. Apelujemy również do wszystkich osób, które zauważą na swoich działkach, polach,posesjach o skuteczne usuwanie tych roślin!!