fbpx

Recykling odpadów – w trosce o środowisko naturalne

Przetwarzanie surowców wtórnych jest jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony zasobów naturalnych. Coraz więcej firm prywatnych i zakładów przemysłowych zaczyna na poważnie interesować się tym tematem. Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie wielu surowców, co znacznie wpływa na zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach. Wszystko to odbywa się zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Na czym polega przetwórstwo surowców wtórnych?

W procesie recyklingu odpady są przetwarzane na produkty lub materiały, które z powrotem trafiają do obiegu. Do tego celu używa się odpowiednich maszyn do kruszenia, mielenia czy granulacji różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Materiał, który trafia do firm specjalizujących się w przetwórstwie surowców wtórnych zostaje poddany odpyleniu, detekcji oraz odgazowaniu. W procesie sortowania możliwe jest oddzielenie kolorów oraz wyeliminowanie defektów granulatu lub przemiału.

Recykling odpadów pozwala na wytwarzanie produktów przy użyciu mniejszej ilości energii i surowców. Dzięki niemu zostaje też zmniejszona emisja szkodliwych substancji do środowiska. Poza tym zapewnia ograniczenie wykorzystania złóż naturalnych. Odpady mogą zostać ponownie wykorzystane po obróbce biologicznej, fizycznej czy chemicznej. Nie bez powodu przetwórstwo surowców wtórnych należy do prężnie rozwijających się sektorów na terenie całej Unii Europejskiej.

Kto i w jakim zakresie zajmuje się przetwórstwem surowców wtórnych?

Wiele firm w Polsce specjalizujących się w recyklingu prowadzi skup różnego rodzaju odpadów poprodukcyjnych. Są to, m.in. tworzywa sztuczne PP, PET butelki, skrzynki czy opakowania po chemii gospodarczej PE, obudowy ABS, rury lub profile PVC, płyty PMMA oraz tworzywa wykorzystywane w branży automotive. Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem surowców wtórnych przyjmują również elementy złomu stalowego, metali nieżelaznych, makulatury kartonowej bądź mieszanej.

Usługi polegające na odbiorze odpadów i ich transporcie z miejsca zbiórki świadczy na terenie całej Polski BielMet. Działalność firmy opiera się głównie na sortowaniu oraz przetwórstwie, czyli granulacji lub mieleniu tworzyw sztucznych przy użyciu specjalistycznych maszyn stworzonych przez renomowanych producentów. Cały ten proces jest możliwy i znacznie usprawniony dzięki wykorzystaniu nowoczesnego parku maszynowego. Więcej informacji na temat zakresu świadczonych usług znajduje się na stronie https://www.bielmet.pl/!