Skip to main content

Recykling odpadów – w trosce o środowisko naturalne

| Artykuł sponsorowany | ECO newsy

Przetwarzanie surowców wtórnych jest jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony zasobów naturalnych. Coraz więcej firm prywatnych i zakładów przemysłowych zaczyna na poważnie interesować się tym tematem. Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie wielu surowców, co znacznie wpływa na zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach. Wszystko to odbywa się zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Na czym polega przetwórstwo surowców wtórnych?

W procesie recyklingu odpady są przetwarzane na produkty lub materiały, które z powrotem trafiają do obiegu. Do tego celu używa się odpowiednich maszyn do kruszenia, mielenia czy granulacji różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Materiał, który trafia do firm specjalizujących się w przetwórstwie surowców wtórnych zostaje poddany odpyleniu, detekcji oraz odgazowaniu. W procesie sortowania możliwe jest oddzielenie kolorów oraz wyeliminowanie defektów granulatu lub przemiału.

Recykling odpadów pozwala na wytwarzanie produktów przy użyciu mniejszej ilości energii i surowców. Dzięki niemu zostaje też zmniejszona emisja szkodliwych substancji do środowiska. Poza tym zapewnia ograniczenie wykorzystania złóż naturalnych. Odpady mogą zostać ponownie wykorzystane po obróbce biologicznej, fizycznej czy chemicznej. Nie bez powodu przetwórstwo surowców wtórnych należy do prężnie rozwijających się sektorów na terenie całej Unii Europejskiej.

Kto i w jakim zakresie zajmuje się przetwórstwem surowców wtórnych?

Wiele firm w Polsce specjalizujących się w recyklingu prowadzi skup różnego rodzaju odpadów poprodukcyjnych. Są to, m.in. tworzywa sztuczne PP, PET butelki, skrzynki czy opakowania po chemii gospodarczej PE, obudowy ABS, rury lub profile PVC, płyty PMMA oraz tworzywa wykorzystywane w branży automotive. Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem surowców wtórnych przyjmują również elementy złomu stalowego, metali nieżelaznych, makulatury kartonowej bądź mieszanej.

Usługi polegające na odbiorze odpadów i ich transporcie z miejsca zbiórki świadczy na terenie całej Polski BielMet. Działalność firmy opiera się głównie na sortowaniu oraz przetwórstwie, czyli granulacji lub mieleniu tworzyw sztucznych przy użyciu specjalistycznych maszyn stworzonych przez renomowanych producentów. Cały ten proces jest możliwy i znacznie usprawniony dzięki wykorzystaniu nowoczesnego parku maszynowego. Więcej informacji na temat zakresu świadczonych usług znajduje się na stronie https://www.bielmet.pl/!

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.