Przejdź do głównej treści


Wielkie sprzątanie w sobotę

| MP | ECO newsy

Sobota to dzień wielkiego sprzątania Samicy, brzegów akwenów wodnych w Obornikach, brzegu Warty w mieście oraz w Gołaszynie. Sprzątanie rzeki Samica jest kontynuacją, to już czwarty raz Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „Aplaga” wyszło z tak cenną inicjatywą. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy sprzątany będzie „miejski” odcinek rzeki Wełna. Uprzątaniem terenów wokół „Żwirek” oraz „Glinianek” zajmą się wędkarze z obornickiego Koła PZW nr 32 oraz Koła Metalplast.

Rzeka Samica sprzątana jest już czwarty raz, o wcześniejszych akcjach informowaliśmy rok temu. Cała akcja Obornickiego Stowarzyszenia Wodniackiego „Aplaga” rozpocznie się o godzinie 8:00 w Chrustowie a osoby spoza Obornik mogą przyjechać już w piątek do Szkoły Podstawowej w Chrustowie.

W sobotę kajakarze podzielą się na dwie grupy, jedna będzie sprzątała Samicę od Młynu w Kowalewku, druga od Chrustowa. W niedzielę od godziny 11:30 przewidywane jest sprzątanie rzeki Wełny na jej miejskim odcinku. Sprzątanie wspierane jest przez Gminę Oborniki oraz Szkołę Podstawowa w Chrustowie oraz sponsorów: „ROB-FIL” Robert Filipiak, KAJAKOWALNIA.PL Rafał Kowalczuk oraz „DELTA CZARTOSZEWSKI I CZARNEK” Sp. z o.o. Więcej informacji można uzyskać na stronie „Aplagi”. Tutaj można zapoznać się z relacją ze sprzątania rzeki Samicy z zeszłego roku.

Sprzątanie brzegów obornickich akwenów i brzegi Warty w mieście oraz w Gołaszynie prowadzone jest również od kilku lat. W czasie takich akcji wędkarze zbierają nawet 5-7 ton śmieci. Przykre jest to, że w większości są to najczęściej śmieci pozostawione przez samych wędkarzy. W sobotę zbiórka zainteresowanych odbędzie się o godzinie 15 na „Żwirkach”.

Zachęcamy gorąco do uczestnictwa w tych przedsięwzięciach. Poniżej zdjęcia rzeki Samica wykonane ostatniej zimy.

{phocagallery view=category|categoryid=10|limitstart=0|limitcount=0}

 

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.  
Ogólnopolskie media ogłosiły już koniec kominków w gospodarstwach domowych, uznając, że projekt ustawy to już ustawa Czyste Powietrze. Mimo tego, że rządzący zazwyczaj nie słuchają głosu społeczeństwa (poza kampanią wyborczą), zachęcamy do udziału w konsultacjach!
Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...