Skip to main content

Wielkie sprzątanie w sobotę

| MP | ECO newsy

Sobota to dzień wielkiego sprzątania Samicy, brzegów akwenów wodnych w Obornikach, brzegu Warty w mieście oraz w Gołaszynie. Sprzątanie rzeki Samica jest kontynuacją, to już czwarty raz Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „Aplaga” wyszło z tak cenną inicjatywą. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy sprzątany będzie „miejski” odcinek rzeki Wełna. Uprzątaniem terenów wokół „Żwirek” oraz „Glinianek” zajmą się wędkarze z obornickiego Koła PZW nr 32 oraz Koła Metalplast.

Rzeka Samica sprzątana jest już czwarty raz, o wcześniejszych akcjach informowaliśmy rok temu. Cała akcja Obornickiego Stowarzyszenia Wodniackiego „Aplaga” rozpocznie się o godzinie 8:00 w Chrustowie a osoby spoza Obornik mogą przyjechać już w piątek do Szkoły Podstawowej w Chrustowie.

W sobotę kajakarze podzielą się na dwie grupy, jedna będzie sprzątała Samicę od Młynu w Kowalewku, druga od Chrustowa. W niedzielę od godziny 11:30 przewidywane jest sprzątanie rzeki Wełny na jej miejskim odcinku. Sprzątanie wspierane jest przez Gminę Oborniki oraz Szkołę Podstawowa w Chrustowie oraz sponsorów: „ROB-FIL” Robert Filipiak, KAJAKOWALNIA.PL Rafał Kowalczuk oraz „DELTA CZARTOSZEWSKI I CZARNEK” Sp. z o.o. Więcej informacji można uzyskać na stronie „Aplagi”. Tutaj można zapoznać się z relacją ze sprzątania rzeki Samicy z zeszłego roku.

Sprzątanie brzegów obornickich akwenów i brzegi Warty w mieście oraz w Gołaszynie prowadzone jest również od kilku lat. W czasie takich akcji wędkarze zbierają nawet 5-7 ton śmieci. Przykre jest to, że w większości są to najczęściej śmieci pozostawione przez samych wędkarzy. W sobotę zbiórka zainteresowanych odbędzie się o godzinie 15 na „Żwirkach”.

Zachęcamy gorąco do uczestnictwa w tych przedsięwzięciach. Poniżej zdjęcia rzeki Samica wykonane ostatniej zimy.

{phocagallery view=category|categoryid=10|limitstart=0|limitcount=0}

 

 

Trwające opady wpłynęły na zmianę oceny suszy hydrologicznej w części naszego powiatu. Niestety spory obszar naszego regionu nadal cierpi na brak wody!
Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania. Będzie miał za zadanie wypracować propozycje nowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej w lasach społecznych.
Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.