Skip to main content


Wielkie sprzątanie w sobotę

| MP | ECO newsy

Sobota to dzień wielkiego sprzątania Samicy, brzegów akwenów wodnych w Obornikach, brzegu Warty w mieście oraz w Gołaszynie. Sprzątanie rzeki Samica jest kontynuacją, to już czwarty raz Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „Aplaga” wyszło z tak cenną inicjatywą. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy sprzątany będzie „miejski” odcinek rzeki Wełna. Uprzątaniem terenów wokół „Żwirek” oraz „Glinianek” zajmą się wędkarze z obornickiego Koła PZW nr 32 oraz Koła Metalplast.

Rzeka Samica sprzątana jest już czwarty raz, o wcześniejszych akcjach informowaliśmy rok temu. Cała akcja Obornickiego Stowarzyszenia Wodniackiego „Aplaga” rozpocznie się o godzinie 8:00 w Chrustowie a osoby spoza Obornik mogą przyjechać już w piątek do Szkoły Podstawowej w Chrustowie.

W sobotę kajakarze podzielą się na dwie grupy, jedna będzie sprzątała Samicę od Młynu w Kowalewku, druga od Chrustowa. W niedzielę od godziny 11:30 przewidywane jest sprzątanie rzeki Wełny na jej miejskim odcinku. Sprzątanie wspierane jest przez Gminę Oborniki oraz Szkołę Podstawowa w Chrustowie oraz sponsorów: „ROB-FIL” Robert Filipiak, KAJAKOWALNIA.PL Rafał Kowalczuk oraz „DELTA CZARTOSZEWSKI I CZARNEK” Sp. z o.o. Więcej informacji można uzyskać na stronie „Aplagi”. Tutaj można zapoznać się z relacją ze sprzątania rzeki Samicy z zeszłego roku.

Sprzątanie brzegów obornickich akwenów i brzegi Warty w mieście oraz w Gołaszynie prowadzone jest również od kilku lat. W czasie takich akcji wędkarze zbierają nawet 5-7 ton śmieci. Przykre jest to, że w większości są to najczęściej śmieci pozostawione przez samych wędkarzy. W sobotę zbiórka zainteresowanych odbędzie się o godzinie 15 na „Żwirkach”.

Zachęcamy gorąco do uczestnictwa w tych przedsięwzięciach. Poniżej zdjęcia rzeki Samica wykonane ostatniej zimy.

{phocagallery view=category|categoryid=10|limitstart=0|limitcount=0}

 

 

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do skle...

Segregacja odpadów w Polsce – jest postęp, ale czy wystarczający? Sprawdź, jak robić to zgodnie z wymogami

Po ponad dekadzie od wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów, Polacy wciąż miewają z nią problem. Pomimo wzrostu świadomości ekologicznej i postępów jakie poczyniło społeczeństwo, poziom recyclingu w kraju jest daleki od satysfakcjonującego. Pod względem odzyskiwania surowców i materiałów nadal...