Przejdź do głównej treści

Wielkie sprzątanie w sobotę

| MP | ECO newsy

Sobota to dzień wielkiego sprzątania Samicy, brzegów akwenów wodnych w Obornikach, brzegu Warty w mieście oraz w Gołaszynie. Sprzątanie rzeki Samica jest kontynuacją, to już czwarty raz Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „Aplaga” wyszło z tak cenną inicjatywą. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy sprzątany będzie „miejski” odcinek rzeki Wełna. Uprzątaniem terenów wokół „Żwirek” oraz „Glinianek” zajmą się wędkarze z obornickiego Koła PZW nr 32 oraz Koła Metalplast.

Rzeka Samica sprzątana jest już czwarty raz, o wcześniejszych akcjach informowaliśmy rok temu. Cała akcja Obornickiego Stowarzyszenia Wodniackiego „Aplaga” rozpocznie się o godzinie 8:00 w Chrustowie a osoby spoza Obornik mogą przyjechać już w piątek do Szkoły Podstawowej w Chrustowie.

W sobotę kajakarze podzielą się na dwie grupy, jedna będzie sprzątała Samicę od Młynu w Kowalewku, druga od Chrustowa. W niedzielę od godziny 11:30 przewidywane jest sprzątanie rzeki Wełny na jej miejskim odcinku. Sprzątanie wspierane jest przez Gminę Oborniki oraz Szkołę Podstawowa w Chrustowie oraz sponsorów: „ROB-FIL” Robert Filipiak, KAJAKOWALNIA.PL Rafał Kowalczuk oraz „DELTA CZARTOSZEWSKI I CZARNEK” Sp. z o.o. Więcej informacji można uzyskać na stronie „Aplagi”. Tutaj można zapoznać się z relacją ze sprzątania rzeki Samicy z zeszłego roku.

Sprzątanie brzegów obornickich akwenów i brzegi Warty w mieście oraz w Gołaszynie prowadzone jest również od kilku lat. W czasie takich akcji wędkarze zbierają nawet 5-7 ton śmieci. Przykre jest to, że w większości są to najczęściej śmieci pozostawione przez samych wędkarzy. W sobotę zbiórka zainteresowanych odbędzie się o godzinie 15 na „Żwirkach”.

Zachęcamy gorąco do uczestnictwa w tych przedsięwzięciach. Poniżej zdjęcia rzeki Samica wykonane ostatniej zimy.

{phocagallery view=category|categoryid=10|limitstart=0|limitcount=0}

 

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.