Przesilenie zimowe

Przyroda zaskakuje nas każdego dnia, jednak pewne procesy są stałe. Dzisiaj ma miejsce tzw. przesilenie zimowe, czyli moment, w którym oś obrotu Ziemi jest maksymalnie odchylona od Słońca.

Na półkuli północnej przesilenie datowane jest na 21 lub 22 grudnia. To najkrótszy dzień oraz najdłuższa noc w roku. Przesilenie zimowe oznacza, że rozpoczęła się astronomiczna zima w naszej części globu ziemskiego. Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej - zwrotniku Koziorożca. W grudniu promieniowanie słoneczne uzyskuje najniższe wartości, co szczególnie interesuje właścicieli paneli fotowoltanicznych.

Jak widać za oknem zima przywitała nas mglistą, wilgotną aurą, bardziej przypomina to okres przedwiośnia.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież