fbpx

Sprawdź czy w Gminie Oborniki jest SMOG?

Już w listopadzie minionego roku Metropolia Poznańska zakupiła 160 czujników jakości powietrza, siedem z nich już działa w Gminie Oborniki. (foto: zrzut z https://panel.syngeos.pl/)

Mierniki są montowane przez firmę Syngeos na budynkach szkolnych. Syngeos jest partnrerm NASK INEA, która to firma wygrała ogłoszony przez Metropolię Poznańską przetarg. W ramach projektu w którym uczestniczą wspólnie Metropolia Poznań, NASK INEA i Syngeos przeprowadzone zostaną warsztaty edukacyjne dla uczniów, rodziców, nauczycieli i lokalnej społeczności.

Obecnie czujniki zamontowano w następujących miejscach w Gminie Oborniki (w chwili pisania tego wpisu, dane były dostępne tylko z 4 lokalizacji):

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im.Adama Mickiewicza w Obornikach
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Obornikach
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. UNICEF
  • Zespół Szkolno–Przedszkolny w Rożnowie
  • Szkoła Podstawowa w Sycynie
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kiszewie
  • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Maniewie

Jak podaje Gmina Oborniki, podobny czujnik ma być zainstalowany również w okolicy stadionu w Obornikach.

Zainstalowane czujniki pozwalają określić zawartość w powietrzu pyłów PM10 oraz PM 2,5. Pyły te zawierają substancje szkodliwe dla życia, powodujące wiele chorób. Mierząc stężenie tych dwóch rodzajów pyłów określa się to, czy mamy do czynienia ze smogiem. Liczby oznaczają wielkość ziarenek pyłu. PM 10 to pył o ziarenkach nie przekraczających 10 µm (1 µm – jedna milionowa metra), z kolei PM 2,5 składa się z cząsteczek czterokrotnie mniejszych. Jedne i drugie mogą wnikać do układu oddechowego i płuc.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dobowe stężenie PM 2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m3, a PM 10 – 50 µg/m3.

W Polsce poziom informowania dla PM 10 minister środowiska określił w rozporządzeniu na 200 µg/m3 średniodobowego stężenia, a alarmowy na 300 µg/m3. Ponieważ kraje wprowadzają limity samodzielnie, trudno je porównywać. W Wielkiej Brytanii określa się tylko poziom informowania (101 µg/m3), we Francji tylko poziom alarmowy (80 µg/m3). Różne progi ostrzegawcze mogą być ustalone również dla konkretnych miast, co ma przełożenie np. na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, np. w Krakowie do podjęcia takiej decyzji konieczne jest przekroczenie przez pył poziomu 150 µg/m3 w trzech stacjach pomiarowych, albo 300 µg/m3 w jednej.

Jak czytać dane?

Mapy z wynikami pomiarów dostępne są na stronie https://panel.syngeos.pl/ . W górnej części mapy wybieramy rodzaj pyłu, zanieczyszczenia. Po odszukaniu właściwej lokalizacji oznaczonej kolorowym punktem, klikamy na niego i w bocznym panelu odczytujemy aktualny pomiar, jak i wykres z ostatnich 12 godzin. Dodatkowo kolorystyka danego punktu pomiarowego odzwierciedla jakość powietrza. Im kolor jest bardziej zielony, tym mamy czystsze powietrze.

Zachęcamy do częstych odwiedzin tego portalu.