Skip to main content

Sprawdź czy w Gminie Oborniki jest SMOG?

| MP | ECO newsy

Już w listopadzie minionego roku Metropolia Poznańska zakupiła 160 czujników jakości powietrza, siedem z nich już działa w Gminie Oborniki. (foto: zrzut z https://panel.syngeos.pl/)

Mierniki są montowane przez firmę Syngeos na budynkach szkolnych. Syngeos jest partnrerm NASK INEA, która to firma wygrała ogłoszony przez Metropolię Poznańską przetarg. W ramach projektu w którym uczestniczą wspólnie Metropolia Poznań, NASK INEA i Syngeos przeprowadzone zostaną warsztaty edukacyjne dla uczniów, rodziców, nauczycieli i lokalnej społeczności.

Obecnie czujniki zamontowano w następujących miejscach w Gminie Oborniki (w chwili pisania tego wpisu, dane były dostępne tylko z 4 lokalizacji):

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im.Adama Mickiewicza w Obornikach
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Obornikach
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. UNICEF
  • Zespół Szkolno–Przedszkolny w Rożnowie
  • Szkoła Podstawowa w Sycynie
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kiszewie
  • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Maniewie

Jak podaje Gmina Oborniki, podobny czujnik ma być zainstalowany również w okolicy stadionu w Obornikach.

Zainstalowane czujniki pozwalają określić zawartość w powietrzu pyłów PM10 oraz PM 2,5. Pyły te zawierają substancje szkodliwe dla życia, powodujące wiele chorób. Mierząc stężenie tych dwóch rodzajów pyłów określa się to, czy mamy do czynienia ze smogiem. Liczby oznaczają wielkość ziarenek pyłu. PM 10 to pył o ziarenkach nie przekraczających 10 µm (1 µm – jedna milionowa metra), z kolei PM 2,5 składa się z cząsteczek czterokrotnie mniejszych. Jedne i drugie mogą wnikać do układu oddechowego i płuc.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dobowe stężenie PM 2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m3, a PM 10 – 50 µg/m3.

W Polsce poziom informowania dla PM 10 minister środowiska określił w rozporządzeniu na 200 µg/m3 średniodobowego stężenia, a alarmowy na 300 µg/m3. Ponieważ kraje wprowadzają limity samodzielnie, trudno je porównywać. W Wielkiej Brytanii określa się tylko poziom informowania (101 µg/m3), we Francji tylko poziom alarmowy (80 µg/m3). Różne progi ostrzegawcze mogą być ustalone również dla konkretnych miast, co ma przełożenie np. na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, np. w Krakowie do podjęcia takiej decyzji konieczne jest przekroczenie przez pył poziomu 150 µg/m3 w trzech stacjach pomiarowych, albo 300 µg/m3 w jednej.

Jak czytać dane?

Mapy z wynikami pomiarów dostępne są na stronie https://panel.syngeos.pl/ . W górnej części mapy wybieramy rodzaj pyłu, zanieczyszczenia. Po odszukaniu właściwej lokalizacji oznaczonej kolorowym punktem, klikamy na niego i w bocznym panelu odczytujemy aktualny pomiar, jak i wykres z ostatnich 12 godzin. Dodatkowo kolorystyka danego punktu pomiarowego odzwierciedla jakość powietrza. Im kolor jest bardziej zielony, tym mamy czystsze powietrze.

Zachęcamy do częstych odwiedzin tego portalu.

 

 

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.