Kuna - domowa czy leśna? Która bardziej szkodzi?
Któż z nas nie słyszał o kunie – są tak popularne, że każdy wie o jakiego ssaka chodzi, mimo że mało ludzi widziało tego tajemniczego drapieżnika z bliska. Nic dziwnego prowadzi nocy tryb życia i jest bardzo strachliwa.
Kuna, to mały, zwinny drapieżnik, choć piękny i na pierwszy rzut oka sympatyczny, może wyrządzać znaczące szkody w naszym otoczeniu. Kuny szczególnie w okresie godowym gdy mają ruje lub młode są bardzo aktywne i wyrządzają wiele złego ludziom. Na pierwszy plan wysuwa się problem samochodów unieruchomionych po przegryzieniu kabli i wężyków. Kuny nie wiedzieć czemu z zacięciem gryzą plastikową i gumową izolację przewodów elektrycznych. Jak nie trudno się domyślić w dobie nowoczesnych samochodów naszpikowanych elektronikom zniszczone wiązki przewodów to same problemy. Właściciele mieszkań na zaadaptowanych poddaszach, którzy zetknęli się z kuną albo całą kunią rodziną wiedzą jak wielkie straty wyrządzają. W Polsce żyją dwa główne gatunki kun: kuna domowa (Martes foina) oraz kuna leśna (Martes martes). Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i sposób oddziaływania na środowisko, ale która z nich jest bardziej szkodliwa? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Kuny - Piękne, lecz drapieżne
Kuny są zwierzętami, które wzbudzają sympatię swoją elegancką budową ciała, puszystym ogonem i ciekawskimi oczami. Są jednak przede wszystkim drapieżnikami, które polują na drobne ssaki, ptaki, a nawet owady. Żywią się mięsem i muszą polować i zabijać żeby przeżyć. Są zwinne i inteligentne i jak wszystkie ssaki drapieżne są doskonałymi łowcami. W dzikim ekosystemie są pożyteczne – redukują gryzonie i szkodniki roślin. Problem zaczyna się gdy zbliżą się do domostw i ich obecność w pobliżu ludzkich siedzib prowadzi najczęściej do problemów.
Kuny w Polsce - Gatunki i Populacja
W Polsce występują głównie dwa gatunki kun: kuna domowa (Martes foina) i kuna leśna (Martes martes). Kuna domowa, jak sama nazwa wskazuje, częściej zamieszkuje tereny blisko ludzkich osiedli, takie jak strychy, piwnice i budynki gospodarcze. Kuna leśna preferuje natomiast lasy i zalesione tereny. Trudniej przyzwyczaja się do ludzkiej obecności i raczej trzyma się z dala od domów. Oba gatunki są szeroko rozpowszechnione w Polsce, choć dokładna liczba osobników nie jest łatwa do oszacowania. Różne źródła podają skrajne liczby.
Szkody Wyrządzane przez Kuny
Kuny mogą powodować znaczące szkody, zwłaszcza gdy zagnieżdżą się w naszych domach. Kuna domowa jest znana z niszczenia instalacji elektrycznych (obgryzanie izolacji z kabli), izolacji termicznej i przegryzania przewodów w samochodach. Jej obecność na strychu czy w piwnicy może prowadzić do hałasu i nieprzyjemnego zapachu. Nawet jeśli nie wyrządzą bezpośrednich szkód pozostawiają po sobie bałagan – porozrzucane resztki upolowanych ptaków i małych ssaków. Kuna leśna, mimo że rzadziej odwiedza ludzkie siedziby, może zagrażać ptakom gniazdującym na drzewach oraz drobnym ssakom w lasach. Kuny te z racji tego, że doskonale chodzą po trzewach są plagą ptaków śpiewających.
Czy Kuny Trzeba Się Bać?
Kuny, choć potrafią być uciążliwe, zazwyczaj unikają bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Są zwierzętami płochliwymi i raczej wybierają ucieczkę niż konfrontację z człowiekiem. Niemniej jednak, warto zachować ostrożność, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z młodymi osobnikami, które mogą być bardziej ciekawskie i agresywne. Ważne jest, aby nie próbować samodzielnie usuwać kuny z domu, gdyż może to prowadzić do zranienia zwierzęcia lub osoby. Pamiętajmy, że kuny mogą być nosicielami groźnych chorób w tym wścieklizny.
Co Zrobić, Gdy W Naszym Otoczeniu Zagnieździła Się Kuna?
Jeśli zauważymy obecność kuny w naszym domu lub w jego okolicy nie powinniśmy się obawiać gdyż kuny są wszędobylskie. Reagować powinniśmy dopiero gdy kuny zaczną nam szkodzić i chcemy ten proceder przerwać. Przede wszystkim warto skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się odstraszaniem i odławianiem dzikich zwierząt. Specjaliści pomogą bezpiecznie i humanitarnie usunąć kunę oraz zabezpieczyć budynek przed jej powrotem. Istnieją również różne metody odstraszania kun, takie jak urządzenia emitujące ultradźwięki, które mogą być skuteczne w niektórych przypadkach. Wiele osób wyposażania się w pułapki żywołapki i na własną rękę próbują rozwiązać problem i schwytać kunę żywą.
Kuny, choć są pięknymi i fascynującymi zwierzętami, mogą stanowić problem, gdy zagnieżdżą się w naszych domach. Zarówno kuna domowa, jak i leśna mogą wyrządzać szkody, jednak to kuna domowa częściej naraża nas na straty materialne. Ważne jest, aby działać ostrożnie i odpowiedzialnie, korzystając z pomocy specjalistów w razie potrzeby. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknem tych drapieżników, jednocześnie minimalizując ryzyko związane z ich obecnością w naszym otoczeniu.
Żródło:
· www.drapiezniki.pl, Zespół - pasjonaci i miłośnicy dzikiej przyrody
· Tajemnice Zwierząt | Ssaki drapieżne – WYDAWNICTWO DOLNOŚLĄSKIE 1996