Przejdź do głównej treści

Szkarlatyna – objawy i leczenie.

| tekst sponosowany | Zdrowie

 dziecko chore

Szkarlatyna jest chorobą łatwą w rozpoznawaniu i leczeniu. Jednak same matki muszą być uważne i zwracać uwagę na występowanie objawów, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, aby prawidłowe leczenie zostało jak najszybciej podjęte.

Objawy szkarlatyny początkowo przypominają zwykłą chorobę wirusową typową dla okresu jesienno-zimowego. Występuje nagłe pogorszenie samopoczucia, gorączka powyżej 38 °C i dreszcze, bóle brzucha oraz wymioty. W ciągu kilku kolejnych godzin pojawia się zapalenie gardła, które głównie będzie objawiało się bólem i trudnościami w przełykaniu, najpierw pokarmów stałych, później płynów. Dopiero po 24 do 48 godzinach pojawia się charakterystyczna wysypka, która powinna zaalarmować matkę by jak najszybciej zabrała dziecko do lekarza.

Jak wygląda wysypka w szkarlatynie?

Wysypka występuje w postaci drobnoplamistych grudek, czyli zmian wystających poza powierzchnię skóry, od koloru skóry po żywą czerwień. Jest ona reakcją na toksynę wydzielaną przez bakterie wywołujące szkarlatynę. Jako że ich umiejscowienie jest głównie w gardle, wysypka zaczyna się pojawiać od twarzy i tułowiu, schodząc w dół przez ręce i dłonie do nóg i stóp. Wysypka ta, inaczej niż ta pojawiająca się w ospie wietrznej, nie swędzi ani nie boli. Zatem jeśli grudki są bardzo jasne, łatwo je przeoczyć – stąd warto uważnie przyglądać się skórze dziecka u którego wystąpiła gorączka. Wysypka najobfitsza jest w zagięciach stawów (łokciowych, pod pachami, w pachwinach i pod kolanami), gdzie układa się w linijne pasma. Istotne dla określenia, że wysypka jest na pewno szkarlatynowa, jest nie pojawienie się wysypki wokół ust dziecka.

Jak leczy się szkarlatynę?

Szkarlatyna u dzieci leczona jest w ten sam sposób co angina, ponieważ obie choroby powoduje ta sama bakteria. Zatem podstawowe leczenie obejmuje podawanie fenoksymetylpenicylina (inaczej penicyliny V) przez 10 dni. Pomimo ustępowania objawów, konieczne jest przyjmowanie antybiotyku dokładnie tak długo jak zalecił lekarz – skrócenie leczenia może spowodować powstanie oporności bakterii na ten antybiotyk. Wyjątkiem od tej reguły jest wystąpienie reakcji uczuleniowej na antybiotyk, wtedy należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Oprócz antybiotyku zalecane są leki przeciwgorączkowe oraz intensywne nawadnianie dziecka.

Leczenie szkarlatyny jest łatwe i bardzo skuteczne. Zatem nie należy zwlekać przy zaobserwowaniu pierwszych objawów i udać się do lekarza po odpowiedni lek.

Subiektywnie oceniana prędkość chodu może być łatwym i szybkim w użyciu wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób otyłych - informuje pismo „Scientific Reports”.
Rok obowiązywania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej nie przyniósł znaczących zmian w systemie opieki nad seniorami, ale zdaniem lekarzy dzięki niej więcej rozmawia się o problemach tego sektora i szuka się odpowiednich rozwiązań, bardziej dopasowanych do krajowych realiów. Problemem pozos...
W pierwszych 10 miesiącach 2024 roku wystawiono ponad 8 tys. zaświadczeń lekarskich w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu (kod „C”).
Zupy to jedne z najprostszych i jednocześnie najbardziej uniwersalnych dań, jakie można włączyć do codziennej diety. Są smaczne, sycące i pełne cennych składników odżywczych.
Kampania Movember to międzynarodowa akcja, która co roku w listopadzie promuje profilaktykę zdrowotną w zakresie męskich nowotworów, szczególnie raka prostaty i raka jąder, a także zdrowia psychicznego mężczyzn. Do badań zachęca Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.
Bezpłatne badania mammograficzne w Obornikach – warto się badać!
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i cieszyło się dobrym zdrowiem. Zdarza się jednak, że pewne objawy mogą budzić niepokój i wymagać konsultacji ze specjalistą. W jakich sytuacjach warto udać się do neurologa dziecięcego? W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym prz...