Skip to main content


Chociaż mróz, to liczba miejsc noclegowych na ferie topnieje z dnia na dzień

| Marcin | Podróże

Trwa ostatnie odliczanie do ferii. Chociaż dla niektórych województw zaczną się one dopiero za miesiąc, to pierwsi uczniowie - w tym ci ze stolicy - zaczną zimową labę już w tę sobotę. Wielu z nich wyjedzie tradycyjnie w polskie góry, a tam z tygodnia na tydzień robi się coraz drożej.

W najbardziej popularnych górskich miejscowościach średnia cena za osobę za noc wzrosła w pierwszych dniach stycznia względem wartości grudniowych. W tej chwili za czterodniowy wyjazd dla 3-4 osób zapłacimy średnio 1606 złotych wynika z analizy największego polskiego serwisu turystycznego, Nocowanie.pl.

Już w ten piątek ostatni dzwonek przed zimową przerwą usłyszą uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. Tydzień później dołączą do nich wypoczywający z podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, a następnie - od 29 stycznia do 11 lutego - dzieci i młodzież z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ostatnia tura ferii, od 12 lutego, obejmie województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, lubuskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

„Już na przestrzeni ostatniego kwartału minionego roku rezerwacji na ferie było o blisko 5% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu zimowego. Jednak o całościowych wynikach zdecydują najbliższe tygodnie, bo - jak pokazał zeszły sezon - aż 80% wszystkich rezerwacji na ten czas dokonywanych jest na ostatnią chwilę, w styczniu i lutym” - mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes Nocowanie.pl. „Tradycyjnie już na liście zimowych destynacji przoduje Zakopane, w którym w tej chwili średnia cena za osobę za noc kształtuje się na poziomie 106 złotych. Średnia cena w stolicy Tatr wzrosła od listopada o 19%, co jest zupełnie naturalne - gdy spada dostępność ofert w niskich cenach, sięgamy po te droższe” - podkreśla i dodaje, że tylko na przestrzeni pierwszego tygodnia stycznia w miejscowościach górskich średnie ceny wzrosły względem grudnia od kilku do kilkunastu procent w zależności od ich popularności i dostępności wolnych miejsc.

Drożej jest również w chętnie wybieranym na ferie Karpaczu, gdzie w tej chwili średnia cena osobodoby wynosi 111 złotych (wzrost względem średniej z grudnia o 15%) oraz Krynicy Zdrój, gdzie za osobę za noc trzeba teraz zapłacić średnio 112 złotych.

Gości o bardziej zasobnych portfelach, wybierających obiekty w wyższym standardzie, przyciąga też Białka Tatrzańska, gdzie średnia z dokonanych rezerwacji to obecnie 166 złotych za osobę za noc.

„To, co cieszy właścicieli obiektów noclegowych, to wydłużenie się czasu rezerwacji. W zeszłym roku długość wyjazdu wynosiła średnio mniej niż trzy dni, w tym roku wyjeżdżamy na dłużej, średnio na cztery dni” - zauważa Zaniewski.

Trudno określić czy Polacy mają w tym sezonie więcej pieniędzy, czy po prostu przyzwyczaili się już do nowej rzeczywistości rynkowej i uwzględniają w planowaniu domowego budżetu ceny wyższe niż przed skokiem inflacyjnym. Niemniej ci, którzy szukają bardziej budżetowych rozwiązań, mogą poszukać ich w mniej zatłoczonych miejscowościach górskich. Dobre ceny mają dla nich gospodarze obiektów noclegowych w Bukowinie Tatrzańskiej - średnia cena za osobę za noc wynosi tu obecnie 87 złotych, Poroninie (84 złote), Kościelisku (92 złote) czy Białym Dunajcu (97 złotych).

Ci, którzy nie są miłośnikami białego szaleństwa, mogą też wybrać się nad morze, gdzie liczba rezerwacji stanowi zdecydowaną mniejszość, ale również rośnie. Najpopularniejsze o tej porze roku są Kołobrzeg, gdzie w tej chwili średnia cena noclegu dla jednej osoby wynosi 76 złotych, Gdańsk (94 złote) czy Świnoujście (72 złote).

Źródło informacji: Nocowanie.pl

W kajaku, przy grillu lub na leżaku. Branża noclegowa przygotowuje się na wielką majówkę 

Z dobrymi prognozami pogody i chęcią aktywnego wypoczynku Polacy wchodzą w wyjątkowo długą majówkę. Wolne miejsca topnieją z dnia na dzień głównie w górach, ale co trzeci wyjeżdzający planuje pobyt nad Bałtykiem.

Narty w Turcji? Tak i to w doskonałych warunkach! Przekonaj się!

Coraz częściej na białe szaleństwo Polacy wybierają zagraniczne stoki, zwłaszcza te zlokalizowane w turystycznych miejscach. Jednym z nieoczywistych krajów dla miłośników nart i snowboardu jest Turcja. W regionie Kayseri możesz korzystać z doskonale przygotowanych stoków, mnóstwa wyciągów, a do t...

Dlaczego warto postawić na wczasy za granicą?

Zorganizowanie wakacji nie musi być trudnym zadaniem. Warto powierzyć każdy punkt wyprawy specjalistom z biura podróży, którzy oferują atrakcyjne wycieczki do wielu bliskich i dalekich krajów. Co ciekawe, Polacy najchętniej wybierają się do Egiptu i na Malediwy, przy czym oferta biura podróży jes...

Parkingi na Polskich Lotniskach: Pełny Przewodnik

Planujesz podróż lotniczą, jedziesz autem na lotnisko? A co z parkowaniem? Wybór parkingu nie jest łatwy a jeśli już wybierzemy parking to czy na pewno będzie to najlepsza z możliwych opcji? W Polsce kilka kluczowych portów lotniczych oferuje podróżnym różnorodne opcje parkowania. W tym artykule ...

Coraz więcej Polaków planuje spędzić święta poza domem - analiza OLX

Hamująca inflacja jest zapowiedzią tego, że tegoroczne święta będą łagodniejsze dla portfeli konsumentów niż te ubiegłoroczne. Przekłada się to na śmielsze plany związane z tym okresem oraz te dotyczące zbliżających się ferii zimowych.

Jak spakować się do bagażu podręcznego na świąteczny wyjazd?

Coraz więcej rodzin mieszka na emigracji i na święta w Polsce wraca samolotem. Ceny biletów w okresie Bożego Narodzenia należą do najwyższych w całym roku, dlatego w celu ich obniżenia pasażerowie rezygnują z zabierania ze sobą bagażu rejestrowanego. Bilet z samym bagażem podręcznym jest tańszy n...

Gdzie wybrać się na zimowe ferie?

Zima to czas, w którym góry prezentują się niemalże bajecznie, a ferie w górach z dzieckiem mogą stać się niezapomnianą przygodą. Polska oferuje wiele miejsc idealnych na zimowy wypoczynek, dlatego podczas planowania zimowego wyjazdu warto sprawdzić, jakie udogodnienia i atrakcje oferują Karkonos...