Przejdź do głównej treści

Wiejski domek w centrum miasta

| tekst sponosowany | Dom

 

 mieszkanie rustykalne

 

Coraz większą popularnością cieszą się dziś style, które nawiązują do tradycji danego regionu: prowansalski, skandynawski czy rustykalny. Nam oczywiście geograficznie najbliższy jest ostatni z nich. Wydaje się być oczywisty i banalnie prosty w realizacji – wystarczy skopiować styl wiejskiej chaty. Czy jest taki w rzeczywistości?

Od kilku lat – po boomie na wszystko co amerykańskie, plastikowe i nowoczesne – konsumenci w Polsce w końcu zaczynają dostrzegać prawdziwą wartość natury. Coraz częściej wracają do korzeni. Trend ten jest bardzo dobrze widoczny także w dużych miastach. Warzywa i owoce kupuje się na lokalnych bazarkach lub, jeśli tylko jest taka możliwość, uprawia własny warzywniak na tarasie. Modne jest wszystko co naturalne, eko, bio i bez konserwantów. Jest to widoczne zarówno w odżywianiu, modzie, jak i np. kosmetykach. Konsekwencje takiego stylu życia widać także w sposobie aranżacji wnętrz, gdzie popularność zdobywa styl rustykalny

Czym jest styl rustykalny?

Styl ten to nic innego, jak próba przełożenia wyglądu wiejskiej chatki czy znanego wszystkim tradycyjnego polskiego dworku na współczesne warunki mieszkalne. To aranżacja przestrzeni przypominająca wspomnienia wakacyjnej sielanki poza miastem lub wczasów agroturystycznych. Kojarzy się przede wszystkim z naturą, spokojem, harmonią i porządkiem.

Wyznacznikami stylu rustykalnego są w szczególności:

  • drewno, drewno i jeszcze raz drewno. Powinno wyglądać na stare, nieco toporne, obowiązkowo z widocznymi słojami, sękami i wszystkimi nierównościami. Do tego w naturalnych kolorach drzew popularnych w Polsce - olchy, sosny, dębu czy buku;
  • meble rodem ze wsi – proste, nieco toporne, koniecznie drewniane. Atrybutami tego stylu są też wszystkie typowo wiejskie akcesoria takie jak ławy, skrzynie czy wiklinowe kosze;
  • naturalna, pastelowa kolorystyka: brązy, beże, biel śmietanowa i kremowa (ściany mają przypominać te bielone z wiejskiej chaty), kolor drewna i kamienia. Możliwe jest też wykorzystanie żywszych kolorów – zieleni i niebieskiego – lecz jedynie w dodatkach.
  • ludowe ozdoby i dekoracje, ceramiczne donice i naczynia, lniane obrusy, suszone kwiatyw zdobionych wazach
  • przytulna atmosfera, „jak u babci”

Jak zaaranżować chatę w bloku z wielkiej płyty?

Styl rustykalny z pozoru wydaje się być współczesną kopią skansenu, łatwą w realizacji. Każdy z nas na pewno był w podobnym wnętrzu na wsi i zachwycał się jego naturalną prostotą. To jednak co jest proste i naturalne na wsi, w otoczeniu przygody, zieleni i drzew, wcale nie musi takie być, gdy chcemy je odtworzyć w mieści. Urok wiejskiej chaty, który tak przyciąga miłośników stylu rustykalnego,  to także, a nawet przede wszystkim malownicza okolica, której w mieście często brakuje.

Dlatego zastanawiając się nad urządzeniem swojego mieszkania w stylu rustykalnym warto oprzeć się na kilku podstawowych elementach. Skorzystać z trików, które sprawią, że nawet w centrum zatłoczonego miasta poczujemy spokój płynący z natury.

Nieodłączne elementy w miejskim wydaniu

Istotnym elementem stylu rustykalnego są widoczne, drewniane belki stropowe. W wiejskiej chacie były po prostu czymś oczywistym, składową konstrukcji domu. W urządzanym mieszkaniu musimy się o nie dodatkowo postarać. Warto to zrobić tylko wtedy, gdy mieszkanie jest odpowiednio wysokie. Przy pomieszczeniach niższych niż trzy metry, dodanie dodatkowych belek na suficie tylko zmniejszy przestrzeń i sprawi, że pokoje będą wydawać się wręcz klaustrofobiczne. Co zrobić więc, jeśli nie możemy sobie pozwolić na kopie belek stropowych? Postawmy na boazerię na ścianach, koniecznie w naturalnym kolorze drewna! Dzięki niej zyskamy przytulny charakter rodem z przedmieścia i wprowadzimy istotny drewniany akcent.

Styl rustykalny przejawia się również w bielonych, nierównych ścianach, często tylko otynkowanych i pomalowanych zwykłą farbą. Jak taki efekt uzyskać w mieszkaniu, w którym została już położona idealnie równa gładź? Wystarczy odpowiednio dobrać tapetę, a kuchni wybrać małe, ceramiczne kafelki. Dziś producenci tapet prześcigają się w proponowaniu niebanalnych wzorów. Z pewnością znajdziesz wśród nich ten, przypominający chropowaty mur czy beton.

Postaw też na dodatki. To one stworzą przytulny klimat mieszkania w stylu rustykalnym. Wystarczą kwiaty w ceramicznych lub glinianych donicach, koronkowe obrusy czy duże, lniane poduszki.

Artykuł powstał przy współpracy z Fortis ® - Przeprowadzki Łódź i usługi transportowe na terenie Łodzi


Dom

Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.
Wybór stołu do salonu to zadanie, które może sprawić niemało trudności, szczególnie biorąc pod uwagę mnogość dostępnych modeli. Stół jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia salonu, pełniąc zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Odpowiedni stół może odmienić charakter wnętrza, dlat…
Wybór schodów wewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji podczas aranżacji wnętrz. Trzeba bowiem uwzględnić nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalność i wytrzymałość materiału, który będzie eksploatowany przez lata.