Skip to main content


Dobór oleju silnikowego - czym się kierować?

| Artykuł sponsorowany (T) | Moto

Zbliżająca się wymiana oleju silnikowego wymaga od kierowców zastanowienia się nad tym, jaki olej do silnika wybrać. Jest to ważna decyzja, która w znacznym stopniu wpływa na późniejsze funkcjonowanie systemu napędowego oraz pozwala na efektywną eksploatację. Jaki olej do silnika będzie najlepszym wyborem? Podpowiadamy!

Dobór oleju silnikowego – jakie ma znaczenie?

Olej silnikowy to środek smarny wykorzystywanych w silnikach spalinowych, który stosowany jest w celu wytworzenia pomiędzy jego poszczególnymi elementami składowymi filmu olejowego. Jego obecność przekłada się prawidłową pracę jednostki napędowej, która zapewniona zostaje poprzez zmniejszenie siły tarcia pomiędzy poszczególnymi podzespołami silnika oraz zwiększenie ich trwałości. Dobór oleju silnikowego optymalnego dla danej jednostki napędowej pozwala także na uszczelnienie komory spalania oraz właściwe odprowadzanie ciepła i zanieczyszczeń z systemu napędowego, a w efekcie zminimalizowanie zużycia paliwa. .

Jaki olej do silnika wybrać?

Dobór oleju silnikowego przeznaczonego do konkretnego zastosowania to kluczowa decyzja, która przekłada się na wydajną i sprawną eksploatację jednostki napędowej. Chcąc postawić na odpowiedni olej silnikowy, należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników, takich jak:

  • Wymagania określana przez producenta samochodu

Dobór oleju silnikowego wymaga uwzględnienia wymagań odnoszących się do środków smarnych, jakie powinny być stosowane w przypadku konkretnego układu napędowego. Producenci samochodów określają normy zawierające istotne kryteria dotyczące wyboru oleju silnikowego charakteryzujące się optymalnym zespołem właściwości. Informacje te powinny stanowić najważniejsze kryterium przy wyborze oleju silnikowego do danego zastosowania.

  • Klasa jakości

Klasa jakości to kluczowy parametr, który powinien być rany pod uwagę podczas wyboru optymalnego środka smarnego. Opisywany jest on zarówno przez normy producentów oleju silnikowej, jak i przez ujednolicony system ACEA zawierajacy przeznaczenia oleju oraz stopnie zaawansowania technicznego poszczególnych produktów.

  • Klasa lepkości

Klasa lepkości to standaryzowany przez organizację SAE system pozwalający na oznaczanie lepkości olejów. Producenci samochodów często proponują klasę lepkości, po którą powinni w pierwszej kolejności sięgać użytkownicy.

  • Marka producenta oleju

Przy wyborze oleju silnikowego, warto zwrócić uwagę na producenta danego środka smarnego. Renomowana i ceniona przez klientów marka będzie gwarantem wysokiej jakości wybranego produktu.

Kluczem do wyboru odpowiedniego oleju silnikowego, okazuje się więc wnikliwa analiza zaleceń producentów samochodów w tym obszarze oraz dostosowania ich do zalecanych norm.

 

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.