Skip to main content


Muzeum Młynarstwa w Jaraczu

| eoborniki | Skarby Kultury

muzeum jaracz

 

Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego jest oddziałem Muzeum Narodowego Przemysły Rolno - Spożywczego w Szreniawie. Zostało ono otworzone w 1981 roku.

Muzeum w Jaraczu położone jest w odległości 40 km od Poznania przy trasie nr 11Poznań – Piła, nad rzeką Wełną przy wschodnim krańcu Puszczy Noteckiej, w miejscu o dużych walorach krajobrazowych. W Jaraczu kończy się Rezerwat Przyrody „Wełna”, który obejmuje 3,5 km odcinka rzeki o bystrym nurcie z florą i fauną charakterystyczną dla potoków karpackich.

Pierwsza wzmianka pisana o młynie w Jaraczu pochodzi z XV wieku. Był to jeden z wielu młynów poruszanych kołem wodnym zbudowany na dopływach rzeki Warty.

Obecnie w skład zabudowań osady młyńskiej w Jarczu wchodzą cztery zabytkowe budynki:

  • młyn wodny z przełomu XIX i XX wraz z zespołem kanałów młynówki
  • młyn wietrzny – wiatrak koźlak z końca XVIII wieku
  • stajnia przymłyńska z XIX wieku
  • dom mieszkalny z XIX wieku

W budynku młyna wodnego z przełomu XIX i XX wieku napędzanego turbiną Francisa znajduje się ekspozycja przemysłowej techniki młynarskiej obejmująca cały cykl przemiału zboża na mąkę. Maszyny i urządzenia we młynie pochodzą z lat dwudziestych XX wieku. Dodatkowo wyeksponowane są modele młynów wodnych i drobny sprzęt pomocniczy.

Drugi z naszych młynów to wiatrak przeniesiony ze wsi Czacz gm. Śmigiel z końca XVIII wieku. Jest reprezentantem najbardziej charakterystycznych w Wielkopolsce wiatraków typu koźlak. Wnętrze młyna w sposób naturalny prezentuje wyposażenie obiektu podczas użytkowania. Dużą atrakcją dla zwiedzających są regularne pokazy pracy wiatraka wykorzystujące siłę wiatru.

W budynku dawnej stajni urządzono ekspozycję poświęconą tradycyjnemu przetwórstwu zbożowemu. Prezentowane są tu żarna, stępy, śrutowniki do zboża o napędzie ręcznym lub kieratowym oraz mechaniczny śrutownik produkcji Zakładu H. Cegielskiego w Poznaniu. W stajni uruchomione jest stanowisko interaktywne z replikami żaren i stęp, na których można spróbować zemleć lub rozetrzeć zboże na mąkę lub kaszę.

Kolejny obiekt muzealny to dom młynarza, w którym znajduje się wystawa: „Kolekcja modeli wiatraków inż. Feliksa Klaczyńskiego” prezentująca unikalny zbiór ponad 40 modeli wiatraków z terenu całej Polski.

Na terenie muzealnym prezentowane są również urządzenia służące do napędu młynów: silniki elektryczne i na gaz ssany oraz maszyny parowe.

Muzeum proponuje:

  • zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
  • pokazy pracy wiatraka typu koźlak
  • lekcje muzealne „Od ziarenka do bochenka” skierowana do dzieci z klas 1 - 6 oraz przedszkoli. Podczas lekcji uczniowie biorą czynny udział w wielu pracach związanych z produkcją mąki i kaszy takich jak: młócenie, mielenie, tłuczenie, przesiewanie. Pracują na replikach dawnych urządzeń takich jak: stępy, żarna, cepy, sita
  • lekcje muzealne z zakresu wykorzystania wody do wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o funkcjonującą przy muzeum Małą Elektrownię Wodną Jaracz
  • lekcje muzealne z zakresu historii młynarstwa.
  • organizację pikników, ognisk i imprez na terenie muzeum
  • wynajem pokoi gościnnych w XIX wiecznym domu młynarza
  • wynajem pomieszczenia gastronomicznego – „Piwnica u młynarza”
  • przystań dla uczestników spływów kajakowych

 

Godziny otwarcia

1.11 - 31.03
wtorek – piątek: 09.00 - 15.00
sobota – niedziela: 11.00 -15.00

1.04 - 31.10
wtorek – sobota: 09.00 - 16.00
niedziela: 11.00 - 17.00

 

Muzeum nieczynne

we wszystkie poniedziałki (oprócz Poniedziałku Wielkanocnego), 1.01, Wielką Sobotę, Niedzielę Wielkanocną, 1.11, 11.11, 24-26.12, 31.12

Adres:

Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu

Jaracz 45, 64-610 Rogoźno, tel./fax 67 261 05 15

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

www.muzeum-szreniawa.pl

Zobacz galerie zdjęć z Jaracza -> http://www.eoborniki.pl/galerie-zdj/category/3-jaracz.html

Dojazd:

(wpis zamieszczony w oparciu o informację potwierdzone przez Muzeum w Jaraczu z 21.05.2011)

źródła różne, opracował MP

Warto kupić książkę "Radzim Gród i Wieś nad Wartą"

Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa i Burmistrz Obornik Tomasz Szrama serdecznie zapraszają na promocję książki „RADZIM Gród i Wieś nad Wartą”.

Oborniki na dawnych pocztówkach

Niebawem będzie do nabycia książka "Oborniki na dawnych pocztówkach". To zapewne rarytas dla wielu oborniczan.

Malarstwo, rysunek, rzeźba... - nowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Rogoźnie

W piątek 22 marca w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie otwarto drugą w tym roku wystawę czasową zatytułowaną Malarstwo, rysunek, rzeźba…, na której swoje prace prezentują miejscowi twórcy amatorzy: Bronisław Bucyk, Stanisław Grywaczewski, Zygmunt Przybyłek...

Obornicki Wehikuł Czasu

Wehikuł Czasu wystartował wiosną 2011 roku w Obornickim Ośrodku Kultury. Projekt przygotowany przy współpracy z Katarzyną Adamczak, Andrzeja Gintrowicza, oraz Krzysztofa Nowackiego i dofinansowany ze środków unijnych zakładał gromadzenie dokumentów i wspomnień dotyczących his...

650 lat Niemieczkowa

Wieś Niemieczkowo, gospodarz Dożynek Gminy Oborniki w 2011 roku obchodziła 650-lecie swojego istnienia. Data ta nie jest jednoznaczna, ponieważ śmiało można stwierdzić, że wieś istnieje dłużej. 650 lat liczy pierwszy zapis na temat Niemieczkowa.